Nebaví mě přikrmovat

Stále víc mám pocit, že bych s vámi chtěla sdílet všechno to, co žijeme. Pokud bych měla použít jedno slovo, bylo by to slovo přirozený. Přirozeně bezlepková domácnost, přirozené kojení, přirozené krmení našeho skoro ročního syna. Právě o tom posledním bude dnešní článek.

Když si vzpomínám, jak jsem to měla dřív, nikdy mě nebavilo třeba dietní jídlo, když jsem měla střevní chřipku. Povařené a rozmixované na kaši mi chutnalo všechno skoro stejně. Když tedy babičky začaly chodit s nápady, že bychom Zvonílkovi mohli dát i něco jiného, než mléko, moc se mi do příkrmů nechtělo.

Kupované dětské výživy mě odrazovaly, konzistencí i cenou. Do zdlouhavého vaření a mixování domácích příkrmů se mi taky nechtělo.

Navíc mi to přišlo jako mrhání mým časem a energií. Stejně toho dítě většinu vyplivne.

Jsem líná máma. Kdybych mohla jenom kojit a neřešit žádné další jídlo pro svoje miminko, budu to dělat tak dlouho, dokud to půjde. To přece nějak jít musí, vyslala jsem myšlenku. A taky že ano.

blw-kolaz

Začaly ke mně přicházet informace o metodě baby led weaning (BLW). Tato anglická zkratka znamená odstavení řízené miminkem. Konečně něco, co mi dávalo smysl.

Nemusím do dítěte nic tlačit na sílu, když na to není připravené. Nemusím mu to rozvařovat, mixovat a krmit ho lžičkou. Když začne o jídlo projevovat zájem natolik, že mi sáhne do talíře, klidně mu z něj něco dám. Tento koncept mě nadchl.

Začala jsem tedy tak nějak intuitivně praktikovat krmení jídlem do tlapky, jak se tomuto způsobu říká u nás v ČR. Začali jsme kolem pátého měsíce. Zvonílkovi se tehdy hýbaly první zoubky, které nakonec vyrostly asi o měsíc a půl později. Potřeboval stále něco kousat. Prsty jsem měla dásněmi ožužlané dobolava.

Mrkev a okurka se ukázaly jako nejlepší kousátka na světě. Okurku jsem zbavila semínek a obojí nakrájela na hranolky asi 10 cm dlouhé, aby se mu dobře držely a zároveň z ruky čouhal dost velký kus na ožužlávání.

Zpočátku dostával kousky zeleniny, když jsme jedli my dospělí. Většinou ho můj muž měl opřeného o sebe s podsazeným zadečkem. V této poloze se děti velmi rychle naučí, co s případnými ukousnutými sousty. Nejlépe zde funguje kašlací reflex.

blw-v-zidlicce

Postupně sepíšu, jak u nás BLW funguje po 6 měsících a co přinesla nám, líným rodičům. Pokud byste metodu chtěli vyzkoušet, nakoukněte do knihy Vím, co mi chutná. Já jsem v ní našla spoustu praktických rad.

Přemýšlím, zda má cenu zpracovat e-book o metodě BLW Lákal by vás? Pokud ano, napište mi to do komentářů.

Anna Křivánková
Miluji přirozeně bezlepkové dobroty, a tak pomáhám lidem, aby se cítili opravdu zdraví. Během 4 let s celiakí jsem vyměnila speciální bezlepkové potraviny za vaření z kvalitních primárních surovin. Rozhodla jsem se ukázat vám, jak můžete mít vy i celá vaše rodina spoustu energie díky chutné stravě. Více se o mně dočtete zde >>.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

  • Stáhněte si zdarma e-book: Proč jsem skoncovala s lepkem

    Před lety jsem bloudila v džungli diagnostiky celiakie. Ačkoli ji podle lékařů nemám, bezlepková dieta mě zbavila mnoha zdravotních problémů. Chcete vědět, proč nás lepek dokáže tak potrápit?

  • Nejnovější příspěvky
  • Rubriky