Rýma trvá týden, neléčená 7 dní. Nebo ne?

Nevím, jak to máte vy, ale pro mě je rýma snad nejhorší sezónní nemocí. Možná je to tím, že na angíny a zápaly plic, které mívají maminka s bráchou, netrpím. Zato při rýmě trpím dost.

Občas slýchám, že muži mají horší průběh rýmy než my, ženy. Asi jsem musela podědit geny pro citlivost k rýmě po tatínkovi, jinak si to nějak nedovedu vysvětlit.

Začíná to kýchnutím. Silným nebo ještě silnějším, které nedokážu zastavit. Absolutně nevím, kdy přijde. Stačí, aby na mě trochu fouklo a je tu. Zanechá po sobě husí kůži, kterou mám po celém těle.

Pokud zrovna pracuju, kapénky s infekčními částicemi dopadají na monitor, který je rázem plný duhových kapiček. Ještě horší je to v autě. Zajímalo by mě, jestli umíte kýchnout a nezavřít u toho oči. Já teda ne, takže z řízení se rázem stává adrenalinový sport.

Rýma v autě

Tentokrát mě rýma navštívila ve čtvrtek večer. O půl osmé jsem po kulatém stole o životě se zelenáči vyrážela domů z milovaných Buchlovic. Všude kolem tma, slíbený doprovod nakonec nejel, a tak mě čekala hodina a čtvrt osamělého řízení po cestě, která se pěkně klikatí mezi kopci ze Slovácka na Hanou. Asi za třetím kopečkem a sedmou zatáčkou to přišlo.

He-he-e-pčííík!

imagesDo háje! Les mezi Modrou a Zdounkami (na Modré by řekli hory) je plný zvěře. Doufám, že kvůli tomu kýchání se zavřenýma očima něco nezajedu. Takhle na podzim tu není problém potkat jezevce, jelena ani velké sovy.

Nakonec to dopadlo dobře. Sice jsem potkala pár srnčat na cestě a několik kusů vysoké pokukujících na mě z křoví, ale všichni jsme to přežili bez úhony na zdraví. Zbytek cesty jsem úspěšně prokýchala za doprovodu bratří Ebenů a těšila se, až doma zapadnu do postele.

Já chci spát!

Po zaparkování ve vedlejší ulici jsem rychle proběhla sprchou, natáhla si vlněné ponožky a zachumlala se pod peřinu s přáním klidné noci. Lepší spaní než medu lízání, říkávala mi často babička, a pro nemoci to platí obzvlášť.

Nerušený spánek jsem si moc neužila. Většinu noci jsem hledala kapesníky, smrkala, dusila se a přemýšlela, kdy už tohle martyrium skončí. Ráno bych mohla směle účinkovat ve filmu v roli zombíka. Kruhy pod očima, mastné vlasy, odřený nos a tělo unavené do poslední buňky.

Pátek začínám s parádní hnisavou rýmou a přemýšlím o slovech lékařky z ORL, abych si dala pozor na uši. „Cože jsi to dneska chtěla dělat? Psát a domlouvat schůzky? Tak na to rychle zapomeň. Nějaká mentální činnost dneska nepřipadá v úvahu.“

Zelený den

Jako na potvoru musíme zítra posbírat úrodu z asi 200 hlav ve vinohradě a máme zoufale málo pomocníků. V neděli má pršet, takže nějaká rýma jako výmluva nepřichází v úvahu. Ale jak se dát rychle do pořádku a nebojovat s tou potvorou celý týden?

A jo, přece mám zelenáče. Sice mi teď ječmen moc nejede, ale zatnu zuby a zkusím to překonat. Co to říkala Zuzka o svojí terapii na boreliózu? Že byla týden jen na ječmeni s chlorellou? No dobře, tak dneska nic jiného jíst nebudu, ať si tělo může odpočinout od trávení a pořádně zabojovat. Povolen je leda bylinkový čaj z chalupy s medem.

1

Po dvou půllitrových šejkrech hustého ječmene a několika hrstech chlorelly se kolem druhé odpoledne probírám ze svojí unavené zombie bubliny. A mám hlad! Zjevně se mi udělalo o dost líp. Ráno jsem do sebe na sílu tlačila i první doušky ječmene. Hmm, co tu máme bez lepku? Rýžový koláč se švestkama? Banán s kakaem? A Bářino domácí müsli? Mňááám! V autě cestou jsem zvládla ještě jablíčko ze zahrady.

Asi hodinu po jídle se biju do hlavy, protože mě přepadla pěkná únava, jak se tělo muselo soustředit na trávení. Ale co. Řídil Jára, tak jsem vyřešila pár telefonátů, zababušila se do vlněné mikiny a šátku a klimbala.

Turbomyš

Zato na Modré jsem se nepoznávala. Při zastávce u vinohradu se mi napřed ani trochu nechtělo z vyhřátého auta. Nakonec jsem proběhala vinohrady křížem krážem a ochutnala úrodu nejen u nás, ale i u sousedů.

Pak volal kamarád, jestli bychom mu nepomohli určit, co to vlastně budou zítra sklízet. Tak jsme vzali atlasy a vyrazili na průzkum dalšího vinohradu. Na cestu jsem si udělala třetí šejkr ječmene a ucucávala z něj během dohadování se, zda jde o tramín nebo sylván.

Připadala jsem si jako naspídovaná turbomyš a přemýšlela, jestli je stále ještě tentýž den, do kterého jsem se ráno vzbudila s bolestí za očima, zalehlým uchem a hnisavými ucpávkami v nose. Najednou jsem měla pocit, že mám někde uvnitř svého těla studánku s dobrou náladou a nekonečnou energií, kterou jsem nakažlivě šířila na ostatní.

V hradišťském Gruntu jsem prozkoumala sortiment, abych zjistila, jestli se mi něco hodí do soutěže o suroviny, ze kterých doma vaříme. Místo večerního lenošení jsem si pak zcela neplánovaně popovídala se švagrovou, která se chtěla dozvědět víc o zelenáčích. Strávily jsme spolu krásný večer plný inspirativních rozhovorů o životě.

Krásné snění

Před spaním jsem si udělala poslední půl litr ječmene a zasypala ho hrstí chlorellových lentilek. Pak jsem si pořádně napařila chodidla, zabalila je do vlněných ponožek a před půlnocí zapadla do postele. Ke svému překvapení jsem většinu noci strávila ničím nerušeným sněním a kapesníky pořádně vytáhla až kolem páté hodiny ranní.

Nové začátky

Přestávám věřit, že ať děláme, co děláme, rýma trvá týden. Mám totiž pocit, že tentokrát bude moje rýma jen třídenní. Zelenáčci její průběh zrychlily a mě dodaly spoustu dobré nálady a energie, takže se nemusím válet v posteli.

Občas je dobré přehodnotit některé zažité „pravdy“, podívat se na svět jinýma očima a začít dělat věci jinak. Dokud to ale nezkusíme, máme jistotu, že se nic nezmění a my budeme zažívat stále totéž. A rýma bude stále trvat sedm dní.

Anna Křivánková
Miluji přirozeně bezlepkové dobroty, a tak pomáhám lidem, aby se cítili opravdu zdraví. Během 4 let s celiakí jsem vyměnila speciální bezlepkové potraviny za vaření z kvalitních primárních surovin. Rozhodla jsem se ukázat vám, jak můžete mít vy i celá vaše rodina spoustu energie díky chutné stravě. Více se o mně dočtete zde >>.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

  • Stáhněte si zdarma e-book: Proč jsem skoncovala s lepkem

    Před lety jsem bloudila v džungli diagnostiky celiakie. Ačkoli ji podle lékařů nemám, bezlepková dieta mě zbavila mnoha zdravotních problémů. Chcete vědět, proč nás lepek dokáže tak potrápit?

  • Nejnovější příspěvky
  • Rubriky