To je nález na třmínky

Řekl mi lékař, když jsme s desetidenním synem absolvovali už druhé vyšetření s kyčlemi.

Náš Zvonimírek se rozhodl, že potřebuje přijít na svět po svém. Vzal to zadkem napřed s nohama u hlavy. Děti narozené koncem pánevním mívají často problémy s kyčlemi.

Poprvé ho jako dvoudenní miminko prohlédl ortoped porodnici a doporučil nám tzv. široké balení. Překvapivě nám ho i s tím zabalili do zavinovačky, což kyčlím po porodu koncem pánevním ani trochu nesvědčí. Miminko by si mělo polohu nožiček upravovat podle svých potřeb.

Při detailnějším vyšetření, během kterého s brekem absolvoval i svůj první rentgen se ukázalo, že má levou kyčel nestabilní a nezakloubenou. Možná se nám o tom v porodnici jen zapomněli zmínit.

Každá noha měla úplně jiný úhel, obě by měly být úplně jinak. Mladý lékař nám řekl, že předepsané Pavlíkovy třmeny jsou velmi dobrá pomůcka a děti v nich nijak netrpí. Vysvětlil, že čím dříve se to řeší, tím dřív je dítko v pohodě. Nezapomněl dodat, že látkovou plenku už tedy můžeme sundat a dát mu tu normální. Moc nechápal, že tohle je naše normální plenka.

Třmínky poprvé

Jako nezkušení poslušní prvorodiče jsme třmínky chvíli zkoušeli používat. Nechtěli jsme přece tomu malému drobečkovi nijak ublížit. Moc jsem se snažila, ale v hloubi duše jsem to vůbec nezvládala a říkala si, že přece musí být i jiné řešení.

Syn měl od pobytu v porodnici rýmu, místo kojení se zpočátku dusil a než to hezky zvládl, přišel zásah v podobě třmínků. Co si budeme povídat, dítě se třmínky se kojí špatně. Asi dva týdny jsme s tím bojovali, protože mě neuvěřitelně bolela prsa. A pak jsem to vzdala.

Přebalovat novorozence, který čůrá asi tak dvacetkrát denněsoukat ho do třmínků, které si neustále skopává z patiček bylo nad moje síly. Na v šestinedělí tolik důležitý odpočinek nebyl prostor. Bude lepší, když se bude moci dát do pořádku moje tělo, než abych tu ještě bojovala s tímhle apartním postrojem, ve kterém dítě vypadá jako žokej.

trminky

Použitá fotka pochází z diskuze k problematice na webu modrykonik.sk. Bude nahrazena naší vlastní, jen co ji najdu na disku s daty po přeinstalování počítače.

Zkoušíme to znovu se třmínky

Jen co jsme si trochu oddechli, začal se hojit nástřih a prsa tolik nebolela, dojel manžel od maminky s jobovkou.

Ty’s nosil třmínky tři čtvrtě roku.

No tak to ne. Tohle našemu děťátku fakt nemůžeme udělat. Radši to přežiju tři měsíce, i kdybych u toho měla vyplakat potok slz. Nasadili jsme tedy znovu třmínky a rychle se dostali do začarovaného kruhu nefungujícího kojení.

Dneska už vím, že kojení je především o kontaktu. Děti se jím sytí primárně a klidně ho upřednostní před jídlem. S třmínky jsme o kontakt byli dost ochuzeni, což se na kojení velmi negativně podepsalo.

trminky-a-perinka

Fotografie pochází z webu: http://www.ortopedicka-ambulance.cz/vyvojova-kycelni-dysplazie

Bludný kruh

Dotáhli jsme to tak daleko, že jsem měla do hloubky popraskaná prsa a levá bradavka se začínala odchlipovat od podkoží.

Aby se prsa mohla zahojit, snažila jsem se mléko odstříkávat. Jenže zkuste hodinu manuálně odstříkávat (protože odsávačka prsa potrhá ještě více), hodinu dítě krmit pipetou a pak mít tak hodinu relativního klidu, ve kterém potřebujete stihnout fůru dalších věcí nebo se trochu vyspat.

Věděla jsem, že prsa se nehojí také díky přítomnosti kvasinky. Byla jsem ale tak vyčerpaná, že dodržet účinná protikvasinková opatření, což je především dieta, mi vůbec nešlo. V tom stresu jsem se spíš zvládala cpát čokoládou.

Dost jsem přemýšlela, jestli by nebylo lepší udusit dítě polštářem nebo skočit z okna (i když nevím, jak bych se na to naše střešní se svým šitím po mega nástřihu vyškrábala). Hrábla jsem si docela hluboko do laktační psychózy.

Po pěti dnech kolotoče, který se pravidelně opakoval každé tři hodiny jsem se rozhodla, že se třmínky končím a kyčle srovnáme nějak jinak později. Sice jsem netušila jak, ale lepší bude živá máma než super nohy. Pořád jsme synovi dávali látkové plenky a začali jsme ho o to častěji nosit v šátku.

ZCh_1601020

Reverz

Když bylo synovi šest týdnů, čekala nás další kontrola na ortopedii. Vůbec se mi na ni nechtělo. Byla jsem přesvědčená, že dělám to nejlepší, co můžu, ale nechtěla jsem se o tom dohadovat s žádnou autoritou. Zároveň jsem nechtěla ani lhát o tom, že syn pomůcku nenosí. Manžel ale trval na tom, že bude dobré znát aktuální nález.

Lékař, který měl službu byl velmi nepříjemný, když jsem mu řekla, že předepsané třmeny synovi nedáváme. Řekl, že tedy musíme podepsat reverz, ale on teď musí na oběd a sepsání takového dokumentu docela trvá.

Strávili jsme tedy tři čtvrtě hodiny v čekárně. Zpětně to považuji za šikanu od autority. Neumím v krátkosti lépe popsat, jak jsem se v té chvíli cítila, než tímto slovem.

Bububu!

Po obědové pauze následovalo dlouhé strašení od maličkostí až po fantazírování o tom, že syn bude mít jistě ve 30 pokročilou artrózu a invalidní důchod.

A kdo mu ten důchod bude platit? Tohle už není vaše zodpovědnost, maminko.

Nakonec to lékař završil dotazem, zda tušíme, co se právě děje ve Švédsku a konstatováním, že tam už by mi ho dávno zabavili.

Poté nám dal podepsat reverz, následně koukl na syna v šátku a pronesl:

Tak to teda zkuste. Ona ta poloha vypadá nápadně podobná té, které se snažíme dosáhnout pomocí třmínků.

Šátek je dar

Jak jsem později zjistila, je poloha ve vertikálním úvazu v šátku sice podobná, ale i daleko prospěšnější než ta ve třmenech. Dítě si v šátku totiž může nožku samo propnout, když ho brní. Kyčelní hlavice se tak dostatečně prokrvují, což má blahodárný vliv na vývoj kyčelního kloubu.

Je mnoho zemí, kde se žádné ortopedické pomůcky jako Frejkovy peřinky a Pavlíkovy třmeny nepoužívají. děti i dospělí, kteří v nich žijí mají i přesto kyčle zdravé a pokročilou artrózou netrpí. Jsou to země, kde jsou děti nošeny na těle mámy.

Vertikální úvaz se nám velmi osvědčil nejen pro zlepšení stavu kyčlí, ale také pro dohnání kontaktu, zahojení bolavých prsou a kojení v pohodě.

v-satku-mala

Strašení nebo respekt

Když byly synovi tři měsíce, vydali jsme se znovu na ortopedii. Tentokrát ho vyšetřoval mladý lékař, který mu dělal vstupní vyšetření. Choval se velmi profesionálně a s respektem vůči nám. Prohlédl své původní RTG snímky, zkontroloval kyčle pohmatem i ultrazvukem a k naší velké radosti konstatoval:

Kyčle jsou v naprostém pořádku. Tak my vás už vyškrtneme z kartotéky a uvidíme se leda v případě, že by se něco nezdálo vašemu pediatrovi.

Náš příběh dopadl dobře. Jsem moc ráda, když, tak jako dnes, čtu zprávy žen, že jim pediatr jako prevenci potíží s kyčlemi doporučil látkové plenky a nošení v šátku. Škoda, že taková není i většina ortopedů. Od těch si zatím vyslechnete spíš to, že bez třmenů to nepůjde. I když třeba německá ortopedická škola nošení dětí v šátku velmi doporučuje, u nás je to prostě jinak.

Postupně se ale čím dál víc pediatrů, fyzioterapeutů i ortopedů setkává s nošením a mají s ním pozitivní zkušenosti. Proto mě mrzí, když zaslechnu, že ačkoli děti předepsanou pomůcku nenosí, rodiče to lékařům neřeknou. Myslím, že jim jen zbytečně kazíme statistiky. Pojďme se postavit za svá rozhodnutí a říkat lékařům pravdu do očí.

Pro mě to byla velká životní lekce o převzetí zodpovědnosti za sebe a své dítě. Bylo to nesmírně náročné období, ale jsem ráda, že jsme si ho s manželem zvládli ustát. Stále se ujišťuji, že právě zodpovědnost za sebe sama je cestou k vlastnímu zdraví a zdraví svých dětí.

Anna Křivánková
Miluji přirozeně bezlepkové dobroty, a tak pomáhám lidem, aby se cítili opravdu zdraví. Během 4 let s celiakí jsem vyměnila speciální bezlepkové potraviny za vaření z kvalitních primárních surovin. Rozhodla jsem se ukázat vám, jak můžete mít vy i celá vaše rodina spoustu energie díky chutné stravě. Více se o mně dočtete zde >>.
Komentáře
 1. Maria napsal:

  Ďakujem vám veľmi pekne za zdieľanie vašich materských skúseností. Tiež vám patrí vďaka za to, že popri náročnej role matky ste si našli čas na to, aby ste týmto článkom mohli pomôcť niekomu inému. Napriek tomu, že ste mladá, ste múdra žena, ktorá si v živote poradí. Prajem vám aj vašej rodinke všetko len to najlepšie.

  • Anna Křivánková napsal:

   Děkuji za komentář, který mě moc potěšil. Jsem ráda, když naše zkušenosti mohou usnadnit život jiným lidem.

 2. Barbora napsal:

  Díky za hezký článek s dobrým koncem. Škoda, že ne každý milující otec dítěte dá na mateřský instinkt a slepě důvěřuje lékařům.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

 • Stáhněte si zdarma e-book: Proč jsem skoncovala s lepkem

  Před lety jsem bloudila v džungli diagnostiky celiakie. Ačkoli ji podle lékařů nemám, bezlepková dieta mě zbavila mnoha zdravotních problémů. Chcete vědět, proč nás lepek dokáže tak potrápit?

 • Nejnovější příspěvky
 • Rubriky